Diktáty pro 9. třídu

Diktáty na interpunkci 

Milá Terezo, jsem rád, že jsi se ozvala. Ahoj, kdy ses vrátila? Pojď už domů, Honzíku! Milane, prosím tě, nevíš, kdy přijde zboží? Lukáš, Milanův bratr, studuje archeologii a teologii zároveň. Představil ji jako svou sestřenici. Jan Zábrana, známý český básník a prozaik, se věnuje i překladatelské činnosti. Poezie, to je moje vášeň, uvádí ve svém autorském projevu. Dosud sedí tam,kde jsme ho nechali, v kuchyni. Náš dědeček, jak o něm všichni říkali, byl velmi výjimečný člověk. Vždy si na něj vzpomenu, když se musím rozhodnout. Bohužel, už není mezi námi. 


V temném lůně lesa, kde stín se prohání,kde větrem šeptají staré buky, stromy,tam rozprostírá se příběh, jenž se vypraví,když slova tvoří mozaiku, jak nekonečné sny.

Začíná zpěvem ptáků, jež svobodou hýří,když slunce ranní vstává, do nového dne se zrodí,a první paprsky na zem se slétají,rozsvětlují krajinu, kde život promění.
Proudí řeka nekonečná, jak pohyb myšlenek,tajemství světa s sebou nese, zrcadlí se vodou,v každé vlně skrytá moudrost, jak zlato znamenek,dotekem prstů láme se její hladina k odpočinutí modrou.
A zvuky přírody se spojují v jedinečný orchestr,kde vítr na housle hrát začíná,a dešťové kapky na klavír padající znějí,a čas odvěký v taktu se ztrácí.
Za každým stromem se skrývá tajemství staré,zapsané do kůry, která paměť světa nese,a pokladem jsou slova, co k nebi stoupají daleko,dotýkají se hvězd, tam, kde se snům neklame.