Diktáty pro 2. třídu

Diktáty pro 2. třídu základní školy

Lesem teče potok. Šeptá a leskne se. Vine se mechem jako hádek. Na dně potoka je písek. Voda v potoce je čistá a chladná. Vodu pije srna.

Za potůčkem se pase kůň. Na zahradě máme úl. Kůra buků je šedá. Helenka usnula únavou. Je úplněk. V kuchyni je velký stůl. Růže pěkně voní.

Hynek má psa. Jmenuje se Agir. Je to hezký a chytrý pes. Má dlouhé nohy. Proto rychle běhá. Dokáže chytat mouchy v letu.

Rybář : Kde je náš strýc? Odešel k řece. Nesl koš a dlouhý prut. Kdy bude zpátky? Až chytne velkou rybu.

Kočičí oči září jako zlaté. Dárek určitě každého potěší. Bobří kožich hřeje i pod vodou. Venku prší. Orel má široká křídla.

V rybníku plave mnoho žab. V září letí ptáci na jih. Večer zvoní kostelní zvony. Starý chléb je tvrdý. Kolem zahrady je dřevěný plot. Květ se mění v plod.

Po louce poletují bělásci. Mládě holuba se nazývá holoubě. Křepelka volá pět peněz. Mládě koně se nazývá hříbě. Bílému koni říkáme bělouš.

kočka Micka, kocour Mikeš, koza Líza, kráva Stračena, pes Punťa, zajíček Ušáček, pes Azor, králíci Bob a Bobek, veverka Zrzečka, motýl Emanuel

U lesa dovádějí zajíci. Po stromech se prohání veverky. Na pasece se hřejí ještěrky. V trávě u rybníka skáče žabka. Na stromě sedí kukačka.

Mám bratra Pavla a sestru Evu. Bydlíme v Praze. Chováme králíka Honzíka a papouška Pepíka. Já se starám o želvu Terezku.

Nůž je tupý nebo ostrý. Led je silný nebo slabý. Hrnek je plný nebo prázdný. Chlapec je slabý nebo silný. Čáp je bílý nebo černý.

Na horách je čistý vzduch. V létě jsou krátké noci. Příští týden máme závody v plavání. Chytil jsi už rybu? Druhý den v týdnu je úterý.

Co dělá Michal? Michal staví letadlo. Bude letadlo létat? To teď Michal ještě neví. Kéž by se mu to podařilo.

Dědeček má na zahradě úl. Údolím protéká potůček. Půjdeš již domů? Eva si dává sponu do vlasů. Přeji vám hodně úspěchů. Maminka přidává do polévky sůl.

Lída jí chléb s máslem. Káva je teplá. Míla dává pozor. Václav si obouvá boty. Říkáte vždy pravdu? Jirka se dobře učí. Na chodbě je průvan.

Růženka nám uložila důležitý úkol. Květy příjemně voní. Anička prožila prázdniny u babičky. V přístavu kotví tři lodě. Všichni žáci a žákyně mají napsaný úkol.

Který měsíc následuje po říjnu? Na trávníku si hrají děti. Na polích dozrává pšenice, kukuřice a žito. Vrány a sýkorky u nás přezimují. Nikam neutíkej!

Na plotě sedí černá kočka. Po řece pluje parník. Vlak vjede na nádraží. Pojedeme na výlet? Opiš do sešitu tři věty. Máš žízeň? Otevři okno!


Diktáty na tvrdé a měkké souhlásky pro druhou třídu

kyselý citron, hýřit barvami, citlivý cínový vojáček, krajkový věneček, zvuk cikád, statečný čin, tyrkysový svetr, šedé kalhoty, chystá se na gymnázium, chybný signál, dýchat kyslík, čistá kyselina, státní hymna, film číslo čtyři, život v žilách, chytře číst, široká lžíce, tikající hodiny, šibalský úsměv, nachystané lyže, židovská kniha, píchnutí žihadlem, šicí stroj, kypřit zeminu na cibuli, šípkový čaj, kytice růží, péct šišky,  týden má sedm dní. 

Na dvoře se hýbala drůbež. Stromy tvoří kyslík. Bolí mě lýtko i šíje. Včela mě píchla žihadlem. Sirup proti kašli a kýchání. Přečti mi příběh o hyeně. Šimpanz je velmi silný. Žije v pralese. Kýval se celým širokým tělem. Nasbíral šípky na čaj. Hodiny hlasitě tikaly. Ty umíš lyžovat? Dones lžíce z kuchyně! 

Diktáty na velká písmena 

Moji kamarádi jsou Martin a Petr.

Planeta Venuše je nejblíže k Zemi.

Řekni to Aničce Hruškové!

Náš pes Azor hlídá dům.

Přišla k nám teta Eva z Brna.

Chci znát celou Českou republiku, celou Evropu a možná i celý svět.

Pojedeme na dovolenou do Itálie.

V Chorvatsku je Jaderské moře. 

Navštívili jsme Bratislavský hrad. 

Přes Prahu teče řeka Vltava. 

Dnes v noci byla vidět planeta Jupiter.