Diktáty pro 3. třídu

Toulavý pes

Opuštěný psík pobíhal po lese. Vyplašil zajíce a chvíli ho honil. Napil se z hluboké brázdy vyjeté traktorem. Našel prázdnou plechovku od konzervy a očichal ji. Voněla nádherně, jenže kromě vůně v ní nebylo nic. Měl už hlad. Ještě vyslídil pohozený papírový pytlík. Přiblížil k němu nos a šlápl na něj nohou. Kromě několika mravenců v sáčku už také nic nebylo. Na lesní cestě uslyšel hrkotání motorky. Ostražitě zvedl hlavu a odběhl dál do lesa.


Diktáty na vyjmenovaná slova

Nyní bydlím v Bydžově, ale budeme se stěhovat do Prahy. Uvidíme, jak se nám tam bude bydlet. Byt nebude na sídlišti, ale v obytném domě v centru města. Můj strýc s tetou bydlí na venkově u Ostravy. Chovají dobytek : krávy, býky, koně, klisny, drůbež a kočky, protože chytají myši. Sejí zeleninu, sbírají bylinky. Z mléka dělají sýry. Přebytky prodávají, zbytky jídla nevyhazují. Pěstují hrozny i rybíz na víno. Milují přírodu a obyčejný život. Strýc by nechtěl dělat v průmyslu. Blízko jejich domu je i malý rybník.  Bývá tam i vydra. Na vodní hladině se zjeví vodní vír. Zavírej celé koryto, které je velmi mělké. V zimě tam plavou kry ledu. Dolinou se ozývají písklavé zvuky. Mohou to pískat svými pysky syslové nebo i svišti. Rys nepřijde blízko, je plachý, raději splyne s okolím. Najednou zazněl výstřel z pistole. Byli to pytláci. 

Nad horami se začalo blýskat, hrozila vichřice. Zpoza keřů kdosi zakřičel, na píšťalku zapískal známý signál. Byl to zrzavý Richard, Michalův synovec. Bydlí se svým strýcem. Hráli jsme si na piráty, pak i na rytíře. Přečetli jsme si úryvek z lyrické básně, která se pěkně rýmovala. Pomáhali jsme strýci řezat dřevo. Nasypali jsme zrna pro sýkorky i pěnkavy. Ve sklepě je odloženo staré koryto. Den plynul pomalu. Sychravé počasí nám nedovolilo vyjít ven. Nechtěli jsme riskovat. Umyl jsem se mýdlem v umyvadle. Trýznily mě myšlenky viny. Vymysleli jsme milou příhodu. Celý příběh jsme i napsali, aby to mělo smysl.