Diktáty pro 5. třídu

Když jsem přeskakoval přes výmoly a pařezy v lese, vesele jsem si hvízdal. Pod osikou se něco mihlo. Vyděsil jsem se. Kdybych nebyl pozorný, šlápl bych na ježka. Zmije zasyčela a zmizela za spadlými bukovými větvemi. Zastavil jsem se. Srdce mi prudce bilo. Na čele se mi objevily kapky potu. Po chvíli jsem se opět vydal k cíli. Do tmy jsem chtěl dojít k příbytku Jirkovy babičky, která bydlela na vyvýšenině nad vsí. Zvony na kostelní vížce v údolí zvonily. Domů jsme přišli až za tmy. V krbu plápolaly plameny a na zdi vytvářely zajímavé stíny.

Kam jste tolik pospíchali? Báli jsme se, že bychom se mohli zpozdit. Doběhli jsme proto rychlými kroky na zastávku autobusu. Projely kolem dva plné autobusy s rozsvícenými světly. My jsme čekali na autobus tři sta dvacet tři. Po chvíli jsme se dočkali. Nastoupili jsme dovnitř. Na sedadlech seděly staré babky. Zavřely se dveře a my jsme se s cuknutím rozjeli. Brzy jsme usnuli. Zdály se nám krásné sny o medvídkovi.

Diktáty na podstatná jména 

Naši volejbalisté v soutěži dokázali, že jsou schopni výhry i vytrvalosti. Nemusí být vždy vítězové, aby prokázali své síly a talenty. Na sportovním soustředění jsou různé možnosti hrát kolektivní hry i individuální sporty. K dispozici jsme měli míče, tenisové rakety, činky či jiné sortimenty sportovního nářadí. V tělocvičně se setkali sportovci různých zaměření. Byly tam studenti gymnázií, ale zúčastnili se i jiné střední školy. Probíhaly tam různé aktivity jako skoky do výšky, běhy na krátké i dlouhé vzdálenosti. Je dobré žít ve zdraví a v snaživosti. 

V kufru měl odložené své doklady a jiné osobní věci. V kalendáři má poznamenané svátky, prázdniny, narozeniny známých lidí a jiné významné dny. Všechny dárky od sestry má odložené v krabici, vyložené na skříni. V květináči pěstuje několik barevných orchidejí. Orchideje jsou vkusné pokojové květiny. Cestou koupil kytici růží, které podaruje paní Dostálové. Má dnes totiž kulaté narozeniny. Všechny oslavy jsou plné radosti a veselých lidí. Svíčky, dorty, zákusky a dárky, to vše najdeme na oslavě narozenin. 


Diktáty na přídavná jména 

Ranní vzduch bývá velmi svěží. Byl slunečný letní den. Černý čaj osladil včelím medem. Hadí jed nemusí být jedovatý. Strýcovi synové jsou si velice podobní. Nejstarší syn je trochu vyšší než ostatní. Poslední den prázdnin jsme strávili u babičky na zahradě. Celý den byl velmi slunečný až horký. Zvědaví kamarádi nahlíželi do starých knih. V horkých dnech je třeba dodržovat pitný režim. Nový školní rok začnu s pěknými vzpomínkami prázdninových zážitků. 

prarodiče, dlouhý spánek, malý bratr, nesmělí chlapci, sokolí zrak, liščí kožich, orlí zobák, hnědý koberec, zimní čas, psí štěkot, sladký koláč, horký čaj, menší prostor, velký dům, Katčina kočka , slepičí vývar, zeleninový salát, medvědí doupě, veverčí oříšek, nebezpečný úsek, smělí vojáci, moudrý člověk